Vztahy mezi sourozenci

Řešíme to všichni. Když se nám narodí první dítě má veškerou naši péči pro sebe. Nemusíme řešit komu dám svoji pozornost a čas. Ale postupem času si uvědomíme, že nechceme jedináčka. Že by bylo lepší, kdyby byli děti dvě. V období těhotenství se snažíme našeho jedináčka připravit na příchod sourozence. Ještě v době těhotenství nás naše dítě ujišťuje, jak nám bude pomáhat a svého malého sourozence učit. Vy se tím zatím uklidňujete, ale realita je často úplně jiná. Když přijdete z porodnice a začínáte se s novým človíčkem sžívat. A tam už přichází první žárlení ze strany sourozence.

sourozenci

Dožaduje se vaší pozornosti. A to jak to malé dítě, tak i to větší. A teď tu vyvstává problém. Jak se věnovat oběma dětem, aby se ani jedno necítilo být odstrčené. To je velice důležitá a odpovědná práce. A v tomto ohledu se žádné chyby neodpouštějí. Určitě není řešením snažit se své děti srovnávat. Každé dítě je individuální. Každé dítě je originál a určitě žádné nebude stejné ani podobné. Má svůj charakter i povahu. Pokud vaše starší dítě získá pocit, že s příchodem sourozence ztratilo pozornost začne si ji vynucovat. A to tím, že se bude předvádět a chovat nevhodně. Nebudete vědět proč se vzteká a je takové. Ale příčinu hledejte v tom, že veškerou pozornost dáváte mladšímu dítěti. Vaším nejdůležitějším úkolem je, že musíte ukázat staršímu, že ho stále moc milujete i když se mu narodil sourozenec. Druhé dítě bude zvyklé na to, že se o pozornost svých rodičů musí dělit.

sourozenci

To se prvorozené musí učit a poskytnout sourozenci prostor, kde si bude moci svoji vlastní identitu budovat a hledat. Obě děti by měly od nás získat co největší pocit sebedůvěry. A tím také získat zdravé sebevědomí. Vytvořte svým dětem bezpečný domov, kde se budou cítit milované a v pohodě. Jen v takovém domově mohou děti vyrůst tak, aby pro ně nebyl problém každodenní střet s realitou. Budou v klidu růst a vyrostou z nich sebevědomí lidé, kteří mají vytvořený obraz o sobě i společnosti a hodnotách v něm. Snažte se u svých dětí rozvíjet jejich individuální stránky. Každý den se aspoň na chvíli zastavte a věnujte čas jenom jim. Dělejte rituály, které budou provádět děti společně. A najdou si tím cestu k sobě. Nešetřete na slovech lásky a pochvaly. Teď je vaše dítě potřebuje nejvíce slyšet. Budujte mezi nimi vzájemný vztah. 

Doporučené články