Jak můžeme šetřit během inflace?

Proč vůbec došlo k tak prudkému nárustu inflace? Velkou roli v tom hraje válka na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko. Vývoz některých surovin byl omezen nebo zastaven a samozřejmě v tom také hrají roli sankce, které byly uvaleny na Rusko. Kvůli omezenému odběru plynu od Ruska vzrostli cely za energie raketovou rychlostí, a to se samozřejmě odrazilo na ceně všech produktů. K výrobě drtivé většiny věcí potřebujete dávku plynu a elektřiny.

inflace

Inflace je na vrcholu za posledních desítky let. Ale co s tím? Dobrá zpráva je, že inflace neporoste donekonečna. Už nyní trochu zpomaluje a ceny energií by se mohly výhledově ustálit na přijatelné hranici. Hodně lidí si stěžuje, že by jim jejich zaměstnavatelé měli zvednout plat o procenta inflace, nebo by mělo dojít k nárustu minimální mzdy. To ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokud zaměstnavatel zvedne plošně mzdy všem svým zaměstnancům, bude muset peníze, které mu tím budou v rozpočtu chybět někde nahradit. A jak? Buď začne propouštět nebo zdraží své výrobky a služby. Pokud by to tak udělala většina firem, inflace by opět vzrostla, protože zboží nabízející u nás by bylo opět dražší. A takto by to mohlo jít do nekonečna.

peníze

V době inflace je hlavně nesmysl, pokud máte nějaké úspory, nechávat je na běžném účtu. Tam nemáte žádný úrok, který by vám peníze alespoň trochu zhodnocoval oproti inflaci. Jestli máte na účtu 20 – 40 000, které máte jen jako rezervu, kdyby náhodou, asi to řešit nemusíte. Ale pokud máte ušetřeno třeba několik stovek tisíc, rozhodně se vydejte do banky a nechte si poradit, co udělat se svými financemi. Na výběr máte několik možností. Můžete si založit spořící účet, investovat do nemovitostí, termínovaných vkladů, akcií…záleží na tom, co pro vás bude nejvýhodnější varianta. Chcete se o inflaci a jejím dopadu dozvědět více? Navštivte tento článek Jak zvládneme inflaci hypotekybezregistru.cz.

Doporučené články