Kde užijete klimatizaci


V některých lokalitách v České republice nemá pořízení klimatizace příliš praktický význam. Jde zejména o horské oblasti, kde letní teploty málokdy přesáhnou hodnotu 25 stupňů, a tato teplota je zde spíše vítaná, než aby byla na obtíž. Představte si např. takovou Luční boudu v Krkonoších, tam se udrží sníh ještě v květnu a v září již začínají teploty opět výrazně klesat, někdy až pod bod mrazu. A pro přitápění by zas klimatizace nebyla příliš ekonomicky rentabilní. Kam se tedy klimatizace zejména hodí?

klimatizace ve městě

Teplotní rekordy

Je známo, že ve venkovských oblastech je více možností k přirozenému ochlazení, než ve městech. Jsou to např. lesy a remízky, parky, travnaté plochy, lokální zahrady apod. V některých lokalitách je však i venkov zastižen tropickými vedry v nebývalém měřítku. Je to například v nížinách, jako je Polabí, Haná (Hornomoravský úval), Dyjskosvratecký úval v okolí Mikulova a Znojma, Opavská pahorkatina, Polabská nížina (Česká tabule), Dolnooharská tabule v okolí Žatce a Loun a Českobudějovická a Třeboňská pánev.

splitová klimatizace

Větší města

Obrovský nápor na psychiku i fyzické tělo zažívají v letních měsících lidé ve věších městských celcích, a to zejména tam, kde je silnější automobilový provoz či průmyslová výroba. Průmysl a automobily totiž výrazně přispívají ke vzniku smogového mraku, a navíc v kombinaci s domovní zástavbou tu vzniká prostředí s vyšší teplotou ovzduší, než jaká bývá v okolní přírodě. Může se tedy stát, že např. v centru Opavy naměříte v ulicích teplotu až + 40 stupňů Celsia ve stínu, zatímco ve stejný den nedaleko odtud v Horním Benešově „pouze“ +32 stupňů Celsia. To už je významný rozdíl, nehledě na to, že zdivo ve městech akumuluje teplo, a k očekávanému ochlazení ovzduší nedochází ani v noci, protože se do okolí sálavé teplo postupně uvolňuje.

Bydlíte-li v podobných lokalitách a jste-li ohrožováni tropickými vedry, zvažte tedy, zda by nebylo rozumné pořídit klimatizaci v Plzni, v Českých Budějovicích, v Mělníku, v Čáslavi a na dalších místech, kde na tom nejste tak dobře, jako lidé v okolí Luční boudy, nedaleko naší nejvyšší hory Sněžky.

Doporučené články